Turbulens időkben is lehetsz sikeres vezető
Frissítve: 2021. jan. 20.
Körülnézel és mindenhonnan a változás ömlik rád. Az elmúlt évtizedek a drámai változásokról szóltak, a gazdasági, ipari és technológiai világ fejlődése olyan környezetet teremt, ahol nem kikerülhető a változás, és ráadásul az információ is jobban terjed ezekről az internet, a közösségi média és társai által. A 2008-as válság sem volt egyszerű, ám az idei koronavírus-járvány egyre csak növelte (növeli) a turbulencia, a veszély és a kiszámíthatatlanság érzését.
A megszokott bizonyosságot, stabilitásérzést felváltotta a folyamatos mozgásban lét: az ilyen környezetet szoktuk "VUCA" rövidítéssel jellemezni, amely jelentése a gyorsan változó, kiszámíthatatlan, bonyolult és bizonytalan.
Ha még nem hallottál a VUCA-ról
Az amerikai egyesült államokbeli Army War College az elsők között használta a VUCA rövidítést a szeptember 11-i terrortámadásokat követően. A katonai stratégák aggódtak a korábbiaktól radikálisan eltérő és ismeretlen nemzetközi biztonsági környezet miatt, ezért a VUCA-t használták az új helyzet jellemzésére. A VUCA jelentése:
Volatile- a változás jellegében és terjedelmében is gyors és kiszámíthatatlan.
Uncertain - a jelen nem világos, a jövő pedig bizonytalan.
Complex - sokféle, egymással összefüggő tényező játszik szerepet, amelyek káoszt és zavart okozhatnak.
Ambigous- nincs egyértelműség vagy tudatosság a helyzetekkel kapcsolatban.
Miért fontos a VUCA?
Sokan azt jósolják, hogy a volatilitás, a bizonytalanság, az összetettség és a kétértelműség egyre inkább érvényesülni fog az üzleti világban. A „VUCA korosztályú” csapatok irányításához tisztában kell lennie azzal a változással, amelyet ez a fajta környezet okozhat.
A VUCA környezet:
- az emberek stabilitását érinti és szorongással tölti el őket
- eltünteti a motivációt
- meghiúsít karrierlépéseket
- folyamatos újraképzést, átalakítást igényel
- nagy erőfeszítést igényel a folyamatos készenlét miatt
- növeli annak az esélyét, hogy rossz döntések születnek
- megbénítja a döntési folyamatokat
- elvágja a hosszú távú tervek lehetőségét
- túlterheli az egyént és a szervezetet is
- a vállalati kultúrát megborítja
Lehet, hogy a te iparágadat vagy szervezetedet is érinti ez a jelleg, érdemes hát átgondolnod, hogyan működj!
Hogyan vezesd a szervezeted a VUCA világban?
Ellensúlyozd a volatilitást vízióval!
1. Fogadd el, sőt hangsúlyozd a változást, mint állandó tényezőt az életetekben. Ne állj ellen, de ne is tégy úgy, mintha nem létezne!
2. Készíts erős és meggyőző nyilatkozatot a csapat céljairól és értékeiről, és dolgozzatok ki világos és közös jövőképet! Győződj meg arról, hogy a csapattagok számára rugalmas célokat tűztél ki, amelyeket szükség esetén módosíthat! Ez lehetővé teszi számukra, hogy eligazodjanak a rendezetlen, ismeretlen helyzetekben, és gyorsan reagáljanak a változásokra.
Értéssel, figyelemmel párosítsd a bizonytalan helyzetet!
1. Teremts időt arra, hogy megállsz és körülnézel! Így könnyebb lesz megérteni, mi segíthet ebben a megváltozott helyzetben.
2. Folyamatosan elemezd a körülötted levő világot, az üzleti helyzetet, légy naprakész! Tudd, mit akarnak az ügyfeleid!
3. Figyeld és értékeld naponta a teljesítményed! Gondold át a start-stop-continue módszerrel, mit tettél jól és mit tehetnél másként legközelebb!
4. Szimulálj helyzeteket, fedezd fel, mi hogyan játszódhat le és hogyan reagálhatsz arra! Ez a fajta „játék”, a forgatókönyv-tervezés, a válságtervezés és a szerepjáték hasznos eszközök az
előrelátás és lehetséges válaszok előkészítéséhez.
A komplexitásra a tisztánlátás lehet a válasz
1. Kommunikálj egyértelműen a munkatársaiddal. Komplex helyzetekben a tiszta kommunikáció segíthet abban, hogy ugyanúgy lássátok, milyen irányba haladtok.
2. Fejlessz együttműködő csapatokat – a VUCA helyzetek gyakran túl bonyolultak ahhoz, hogy egy ember boldoguljon velük. Építsd olyan csapatot, amely hatékonyan tud teljesíteni gyors tempójú, kiszámíthatatlan környezetben is!
A kétértelmű helyzeteket agilis megoldásokkal győzd le!
1. Rugalmasság, alkalmazkodóképesség – ezek a kulcsszavak. Tervezni kell és jó is, de építs be mindig tartalékot (időt, erőforrás) a megváltozott helyzetekre!
2. Válassz olyan embereket magad köré, akiket nem frusztrál ez a folyamatos változás! (Predictive Index alacsony C? Mérhető ez a hozzáállás… bővebben erről: Keresd tanácsadóinkat!)
3. Bátorítsd a többieket arra, hogy mozogjanak a megszokott területeken kívül, bővítsék a tudásukat és a tapasztalataikat! Erre jó módszer lehet, ha rotálod a munkatársakat egymás munkaköreiben. Ezzel a csapat agilitása is javul.
4. Vezesd a csapatot, de ne irányítsd őket, így megtanulnak maguktól is jól kezelni helyzeteket! Ösztönözd az egészséges vitákat és a bevonódást mindenki részéről!
5. Fejleszd az ötletkultúrát! Kiváló könyvek vannak ebben a témában…
6. Népszerűsítsd az "ötletkultúrát" és jutalmazd azokat a csapattagokat, akik innovatívak és megértőek a változással kapcsolatban!
És végül, ne felejtsd! Előnyei is lehetnek annak, hogy megtanulsz, megtanultok egy VUCA világban eredményesen működni. Ha nem hagyod, ez a jelleg elnyomjon és irányítson, hanem elfogadod és elkezded te irányítani, akkor onnantól kevésbé leszel sebezhető és megtanulsz ezekkel az erőkkel együttélni.
A vezetői példák a Leaders Make the Future: Ten New Leadership Skills for an Uncertain World, Bob Johansen könyve alapján kerültek kiválasztásra és megemlítésre.
Comments