Nárcizmus kérdőív kiértékelés

A nárcizmus nem mindig jelent problémát, sőt, egy bizonyos mértékig még egészséges is lehet. A következő kiértékelés segít megérteni, hogy hol helyezkedsz el a nárcizmus spektrumán Malkin Craig kérdőíve alapján. Az eredményed segíthet felismerni, hol érdemes dolgoznod saját önértékeléseden.
A kérdőív három különböző típusú nárcizmus viselkedésmintát mér: a nárcizmus hiányát, az egészséges nárcizmust és az egocentrikus nárcizmust. Az alábbi kategóriák segítenek megérteni, hogy hol helyezkedsz el, és mi az, amiben érdemes fejlődnöd. Amennyiben egyik kategóriába sem tartozol, olvasd el az erről szóló összegzést.
Ha kérdésed van, akkor pedig hívj minket! :)
ND – Nárcizmusdeficit
(ha ND ≥ 35)
Ha az ND pontszámod magas, akkor valószínűleg hajlamos vagy saját magadat alulértékelni, és nehezen fogadod el a pozitív visszajelzéseket. Előfordulhat, hogy gyakran háttérbe szorítod a saját igényeidet mások javára, és nem mersz előtérbe kerülni. Könnyen előfordulhat, hogy kényelmetlenül érzed magad a dicséretek vagy az elismerés kapcsán, és esetenként akár a saját lehetőségeidről is lemondasz, nehogy tolakodónak tűnj.
Tudatos munka szükséges:
-
Dolgozz az önértékelésed erősítésén.
-
Fogadd el a pozitív visszajelzéseket.
-
Időt szánj annak átgondolására, miben vagy jó, mire lehetsz büszke.
Az önértékelés nem önzőség, hanem alapfeltétele a hiteles, kiegyensúlyozott működésnek.
Jellemzők:
-
Alacsony önbecsülés.
-
Alárendelik magukat mások kívánságainak.
-
Gondot okoz az érzelmi támogatás nyújtása és elfogadása.
-
Borúlátó, aggodalmaskodó.
Két jellemző kijelentés:
-
„Nem vagyok biztos benne, hogy mit akarok vagy mire van szükségem a kapcsolataimban.”
-
„Amikor megkérdezik tőlem, hogy mit szeretnék, gyakran zavarba jövök.”
Aki 28 pontot vagy annál kevesebbet kapott, az viszonylag jól áll: legalább annyira el tudja viselni saját különlegességét, hogy időnként ő is és a körülötte lévők is meríteni tudnak belőle. Az összeredmény meghatározásához érdemes az egészséges nárcizmus értékével együtt vizsgálni.
HN – Egészséges nárcizmus
(ha HN ≥ 43)
A magas egészséges nárcizmus pontszám arra utal, hogy kiegyensúlyozott módon tudsz jelen lenni önmagad és mások számára is. Reális önértékeléssel rendelkezel, képes vagy kiállni magadért, határokat húzni, örülni a sikereidnek, és emellett nyitott vagy mások visszajelzéseire is.
Jellemzők:
-
Nyugodt, optimista és vidám.
-
Magas önbecsülés.
-
Képes érzelmi támogatást nyújtani és elfogadni.
-
Van életcélja, nagy önfegyelem.
-
Képes megbízni másokban és élvezni a közelséget.
Két jellemző kijelentés:
-
„Szeretek nagyot álmodni, de nem a kapcsolataim rovására.”
-
„Vissza tudom fogni magamat, ha mások szerint kezd elszaladni velem a ló.”
Az egészséges nárcizmus (HN) átlagos értéke 39. Aki 35-39 pont között kapott, az pontosan ott van, ahol lennie kell. Aki ennél alacsonyabb értéket kapott, az nem feltétlenül élvezi a különlegesség érzését (bár képes elviselni).”
EN – Egocentrikus nárcizmus
(ha EN ≥ 44)
A magas EN pontszám azt jelzi, hogy az önértékelésed erősen függ a külső visszajelzésektől, hajlamos lehetsz túlzott elvárásokat támasztani másokkal vagy az élettel szemben, és nehezen viseled, ha nem kapsz elismerést. Ezzel nincs feltétlenül gond, de ha gyakran tapasztalod, hogy frusztrál, ha nem te vagy a figyelem középpontjában, akkor érdemes elgondolkodnod azon, hogyan tudnád belülről erősíteni az önbecsülésedet.
Jellemzők:
-
Hullámzó önbecsülés.
-
Nehezen tud érzelmi támaszt nyújtani és elfogadni.
-
Követelőző, manipulatív és állandó megerősítésre vágyik.
-
Jobbnak látja magát másoknál.
Két jellemző kijelentés:
-
„Titokban tudom, hogy jobb vagyok másoknál.”
-
„Soha nem nyugszom addig, amíg mindent meg nem kapok, ami jár nekem.”
27 az átlagos EN-érték. Aki 27 vagy annál kevesebb pontot ért el, az nyugodtan eltekinthet ettől a faktortól. A problémák akkor jelentkeznek, amikor valaki magasabb értékeket kapott.
Segítség! Több kategóriában is magas a pontszámom!
Előfordulhat, hogy egyszerre érsz el magas pontszámokat több kategóriában.
Akinek ilyen eredményei vannak, az valószínűleg ingadozik a teljes haszontalanság és a felsőbbrendűség érzései között. Még ha nem is beszél róluk, vélhetően grandiózus álmai vannak arról, hogy valamilyen felelős pozícióban ül, vagy megmutatja az embereknek, hogy jobb náluk.
Az extrém nárcizmusra magas értéket kapó emberek közül kevesen értenének egyet az olyan kijelentéssel, mint „Gyakran engedek mások véleményének”. Hasonlóképpen, a kóros nárcizmushiányban szenvedő emberek többsége úgy érzi, nem sok jár neki az élettől — ami éppen a követelőzés ellentéte.
Amikor viszont a belső bizonytalanság, önmagunkban való kételkedés és a visszafogott stílus együtt jár a harag, az irigység és az extrém követelőzés jelenségeivel, mindkét pontérték megnövekszik, ami az introvertált nárcizmusra utal. Aki ezt a mintát fedezi fel magában, az rendkívül nárcisztikus, de vagy természeténél fogva befelé forduló alkat, vagy egy nagy kudarcsorozat tépázta meg az önbizalmát.
Ez a kérdőív segíthet megérteni, hol helyezkedsz el a nárcizmus spektrumán, és mely területeken érdemes tudatosan fejlődnöd. Ne feledd, hogy a cél nem a nárcizmus eltüntetése, hanem annak egészséges szintre hozása, hogy jobban megérthesd önmagad és másokat.
Ez a kérdőív nem diagnosztizáló eszköz és nem helyettesíti a szakemberrel való konzultációt. Ha kérdésed van, keress minket bátran!