top of page
Keresés

Energiavámpírok a mindennapokban – Ismerd fel, és védd meg magad!

Frissítve: 2 nappal ezelőtt

Valószínűleg mindannyian találkoztunk már olyan emberekkel, akik mellett valahogy mindig fáradtabbnak, kimerültebbnek éreztük magunkat. Talán észre sem vesszük elsőre, de ezek a kapcsolatok gyakran energetikai játszmák terepei. James Redfield a könyveiben részletesen bemutatja azokat a tudattalan viselkedésmintákat – az úgynevezett „én-típusokat” –, amelyeken keresztül emberek másoktól próbálnak energiát szerezni.


Forrás: Pexels
Forrás: Pexels

Mi az az energiavámpírság?

Nem misztikumról van szó, hanem olyan pszichológiai játszmákról, amelyek célja a figyelem, az érzelmi reakciók és az energia megszerzése. Ezek a minták többnyire gyermekkorban, bizonytalan helyzetekre adott reakcióként alakulnak ki, majd felnőttként is velünk maradnak – ha nem vagyunk tudatosak rájuk.


Nézzük meg közelebbről a négy legismertebb én-típust, és hogy hogyan védekezhetünk ellenük!

1. Szegény én – az örök áldozat

Aki ebbe a kategóriába tartozik, folyamatosan panaszkodik, sajnáltatja magát, áldozatként tekint önmagára. Ezzel együttérzést, figyelmet és törődést próbál kiváltani másokból – és ezzel jut a másik energiájához.Az a kolléga, aki mindig arról panaszkodik, hogy őt senki nem segíti, mindig ő kapja a legnehezebb feladatokat, és senki nem érti meg, na ő például ebbe a kategóriába tartozhat.Mit tehetsz, ha ilyen személy van a társaságodban? Segíts neki, ha valóban szükség van rá – de ne vállald magadra más érzelmi világát! Bátorítsd, hogy keressen megoldásokat: „Beszéljük át, mit lehetne tenni, hogy könnyebb legyen neked.”


2. Hallgatag – a passzív manipulátor

Az ide sorolható személy csendes, zárkózott, visszahúzódó. Nem mond semmit, de a hangulata mégis feszültséget kelt. Mások elkezdenek érdeklődni, törődni vele – ő pedig ebből az aggódásból merít energiát.

Megjelent a lelki szemeid előtt esetleg egy családtag képe, aki napokig nem szól senkihez, de látványosan szomorú, így mindenki próbálja kitalálni, mi a baj? Vagy egy barátod, munkatársad? Lehet, hogy ő is egy „hallgatag én”?

Amit tehetsz, hogy nem próbálod meg kitalálni helyette, hogy mi is van! Mondhatod neki azt nyugodtan: „Ha beszélni szeretnél róla, itt vagyok, és tiszteletben tartom, ha most nem akarsz beszélni róla.” Ezzel visszaadod neki a felelősséget a saját érzéseiért.


3. Vallató – a kritika mestere

Az ilyen személy állandó kérdésekkel bombáz, hibákat keres benned, kritizál, és ezzel bűntudatot, önbizalomhiányt ébreszt. Az így kiváltott figyelemből és megfelelési vágyból nyer energiát.Máris beúszott egy olyan személy arca, aki mindig a hibáidra koncentrál, sosem dicsér, és úgy érzed, állandóan bizonyítanod kell?

Mit tehetsz? Határozottan és magabiztosan mondhatod a következőket, ha pl. a vezetőd, vagy kollégád ez a személy: „Köszönöm a visszajelzést, nézzük meg együtt, hogyan lehetne jobban csinálni.” Ezzel kizökkented a hatalmi játszmából.


4. Megfélemlítő – az agresszív domináns

Aki ezt a játszmát űzi, lehet agresszív, parancsoló, félelmet keltő. A dominanciájával veszi el mások energiáját, így a másik személy hajlamos alárendelődni neki.Ilyen lehet például az a családtag, aki ordít, követel, és nem tűri az ellenvéleményt. A család többi tagja pedig inkább hallgat, csak hogy elkerülje a konfliktust.

Ha ilyen személlyel találkozol, akkor maradj nyugodt és határozott: „Szívesen beszélgetek veled, ha nyugodtan tudunk kommunikálni.” Ha kell, fizikailag is határolódj el, ha már nem biztonságos a helyzet.


Önismeret = Védelem

A jó hír az, hogy ezek a játszmák felismerhetők és megszakíthatók, átformálhatók. Fontos, azonban, hogy ne csak másokban, hanem magunkban is észrevegyük ezeket a mintákat. Talán mi is olykor szegény ént vagy hallgatagot játszunk – és ez rendben van. Amit tehetünk, hogy gyakoroljuk az önreflexiót, figyeljük önmagunkat, és amikor tudatosítottuk a játszmát, akkor kezdjünk el dolgozni rajta, hogy megváltoztassuk.

Az önismeret és a tudatos jelenlét a legjobb védelem az energiavámpírokkal szemben. Ha felismerjük ezeket a mintákat, már nem tudnak hatni ránk. És ha elég bátrak vagyunk változtatni, nemcsak magunknak, hanem a kapcsolatainknak is jót teszünk.

 

Szeretnéd jobban megérteni önmagadat és a játszmáidat? Szeretnél rálátni, hogy te hogyan működteted az életedet? Várunk szeretettel az Ismerd meg önmagad! programon, ahol egy teljesen új nézőpontból fogod vizsgálni önmagad.


 
 
 

댓글


Elérhetőség

  • Facebook
  • LinkedIn
  • YouTube

Feliratkoznál újdonságainkra?

Thanks for submitting!

© 2020 by SZBT Development Kft. 

bottom of page