A CÉL, mint a boldogság forrása
Frissítve: nov. 15.
Miért alapvetőek és fontosak a célok a motiváció, a hangulat és az energiaszint fenntartásában?
Gondold csak végig, hányszor érezted már azt, hogy a napjaid csak úgy eltelnek anélkül, hogy igazán produktív, vagy eredményes lettél volna. Hányszor érezted azt, hogy az idő csak úgy kicsúszik a kezeid közül? Hányszor ültél a nap végén úgy a kanapén, hogy igazán nem is tudod, mire ment el a napod? Ez gyakran akkor fordul elő, amikor nem rendelkezel egyértelmű célokkal, amelyek irányt adnának az életednek. Ahogy a következő idézet is sugallja: "Ha van egy célom, ha tudom, hogy mit akarok csinálni, akkor az energia szintem és a hangulatom nem jelenthet problémát, mert mindkettő szárnyal. De ha nincs cél, ha nem tudom, hogy merre tartok, akkor a hangulatom ingadozik." (Steve Chandler)
Ez az idézet tökéletesen rávilágít arra, hogy milyen kulcsszerepe van a céloknak az életünkben. De miért is van ez így? Mi az, ami miatt a célkitűzések ilyen erőteljesen befolyásolják az energiaszintünket és a hangulatunkat?
A célkitűzés és a motiváció közötti kapcsolatot számos pszichológiai kutatás vizsgálta. Egy különösen érdekes tanulmányt Edwin Locke és Gary Latham, a célkitűzés-elmélet (Goal Setting Theory) megalkotói végeztek. Kutatásaik alapján arra a következtetésre jutottak, hogy a konkrét és kihívást jelentő célok magasabb teljesítményt eredményeznek, mint az általános vagy egyszerű célok. Ez annak köszönhető, hogy a konkrét célok növelik az elköteleződést, ami viszont fokozza a motivációt, ezáltal növelve az egyének energia szintjét és a hangulatot.
Egy másik érdekes kutatásban a célok hiányának pszichológiai következményeit vizsgálták. A Journal of Applied Psychology egyik tanulmánya rámutatott, hogy azok az emberek, akik nem rendelkeznek világos célokkal, gyakran érzik magukat elveszettnek és demotiváltnak, ami a hangulat ingadozásához vezet. Ez a fajta ingadozó érzelmi állapot hosszú távon kimerültséghez és kiégéshez is vezethet, amely jelentős negatív hatással van az életminőségre.
Amikor tudjuk, hogy mit akarunk elérni, az nemcsak az energiaszintünkre, hanem az érzelmi stabilitásunkra is pozitív hatással van. Egy 2020-as kutatásban, amelyet a Personality and Social Psychology Bulletin publikált, kiderült, hogy a célorientált emberek ritkábban élnek át negatív érzelmi állapotokat, mint azok, akiknek nincsenek világos céljaik. Az előbbi csoport tagjai a céljaik elérése felé vezető úton gyakran tapasztalják meg a sikerélményt, ami dopamint szabadít fel a szervezetükben, így javítva a hangulatot és csökkentve a stresszt.
Továbbá, a célok jelenléte segíti az embereket abban is, hogy hatékonyabban kezeljék a kudarcokat és a nehézségeket. Mivel van egy hosszú távú perspektívájuk, a rövid távú nehézségek nem annyira riasztóak, és könnyebben fel tudják dolgozni azokat. Ezért is mondhatjuk, hogy a célok az érzelmi stabilitás sarokkövei.
A célok nem csupán egyszerű kitűzött pontok az életünkben, hanem alapvető részei annak, hogy energikusnak, motiváltnak és érzelmileg stabilnak érezzük magunkat. Ahogy az idézet is említi, ha van egy célunk, akkor az energiánk és a hangulatunk nem jelenthet problémát, mert mindkettő szárnyal.
Érdemes tehát időt szánni arra, hogy világos célokat tűzzünk ki magunk elé, rendelkezzünk egy megvalósítási tervvel és cselekedjünk a megvalósítás érdekében, hiszen ezek nemcsak az életminőségünket javítják, hanem abban is segítenek, hogy teljesebb és kiegyensúlyozottabb életet éljünk.
Ha szeretnél elmélyülni a célkitűzés, tervezés, cselekvés témakörében és szükséged van konkrét lépésekre, tudásra, hogyan is csináld, akkor a Tervezd meg az éved! workshopunk neked szól.
Ha pedig úgy érzed, hogy szeretnél egy új irányt adni az életednek, akkor online kurzusunkkal újra tervezheted az életed: Tervezd újra az életed!
Commenti